Rüyadan Uyanmak

Deneyim: Murat Ç.

Bu yazı, bundan bir süre önce yaşadığım bir NDE (Near Death Experience / Ölüme Yakın Deneyim) deneyimi ve bu deneyimimin ardından yaptığım araştırmaları ve bunlarla ilgili bilimsel verilerin yanısıra kişisel görüşlerimi de içermektedir.

NDE deneyimim bir din propagandası değildir. Hayatımda rasyonel ve analitik düşünceye herşeyden daha fazla önem veren biri olarak mümkün olduğu kadar tarafsız bir dille anlattım.

Gerek İslamî kaynakları, gerekse bir çok kişinin kapağını bile açmaya cesaret edemeyeceği Anti-Teist kaynakları (Turan Dursun, İlhan Arsel, Richard Dawkins vb.) tarafsız bir gözle okumuş ve okumaya devam eden biri olarak ne gördüysem onu yazdım.
Sıradışı Deneyimim

2002 yılında yaşadığım sıra-dışı bir olay sırasında ve sonrasındaki beş senede, başıma gerçekte neyin geldiğini bilmiyordum. Bu sebeple NDE’nin ne olduğuna geçmeden önce deneyimimi paylaşmak daha doğru olacak diye düşünüyorum.

2002 yılının bir yaz akşamında arkadaşlarımla dışarıda gezdikten sonra eve döndüm ve evdeki çekyata uzandım. Kesinlikle uykum yok, uyumuyorum hatta yorgun bile değilim. Biraz sonra bilgisayarımı açıp müzik dinleyeceğim, bunun planlarını yapıyorum.

Saniyenin onda biri kadar kısa bir sürede kalbimin teklediğini ve nefes alamadığımı hissettim. O anda sanki benliğim vücudumdan çekilmiş gibi bir duyguyla zaman ve mekan duygusunu kaybettim. Artık başka bir alemde, farklı bir gerçeklik seviyesindeydim.

Bu deneyimi yazıya aktarmak zor, çok zor. Ancak daha anlaşılır olabilmesi için maddelere ve alt başlıklara bölüyorum.

1. Algının Biçim Değiştirmesi / Rüyadan Uyanmışlık Hissi

Sanki 20 küsür yıllık hayatımda gördüğüm her şey bir rüyaydı ve o anda herşeyi daha iyi algılayabiliyordum. “Görüyordum”, “duyuyordum” demiyorum çünkü görmek ve duymak kavramlarından daha güçlü bir algı biçimine sahiptim, sadece “biliyordum”.

Algım, dünyevi algılarıma oranla çok daha “net” ve “gerçek”ti.  Tıpkı belli belirsiz bir rüyadan uyandığınızda herşeyin biraz daha net ve gerçekçi olması gibi, sanki yaşam uykusundan uyanmıştım.
2. Sonsuz Bir Aşk ve Sevgi Duygusu

Hangi NDE deneyimini okursanız okuyun, şu cümleyle karşılacaksınız: “Tarifsiz, kelimlerle anlatılamayacak kadar sonsuz bir aşk duygusu.” Benim de bu yazıyı yazarken “nasıl anlatabilirim?” diye kara kara düşündüğüm bir maddeydi bu.

Bu, öyle tarifsiz bir aşk duygusuydu ki eğer bunu insan bedenindeyken yüzde birini yaşamış olsaydınız kalbiniz dayanamazdı. O anda sadece sevmiyordunuz, bundan daha fazla seviliyordunuz da.  Saf, karşılıksız, insan üstü, algı ötesi bir sevgi…

Kız / erkek arkadaşınız, çocuğunuza, ailenize karşı olan sevginizi düşünün ve bunu milyarla ve tekrar milyarla ve tekrar milyarla ve sonsuzla çarpın. Bu duyguyu bir kere yaşarsanız, hayatınız boyunca yaşayacağınız dünyevi tüm sevgilerin size sahte ve anlamsız geleceğine emin olabilirsiniz.
3. Derin Bir Huzur Duygusu

Aslında yukarıdaki maddeyle birlikte yazılabilirdi ama ikinci madde çok önemli olduğu için ayrı bir alt başlığa aldım. Şöyle ki, o huzur ve “arınmışlık” duygusuyla, ne ailenizin, ne sevdiklerinizin ne dünyada çektiğiniz acıların ve sıkıntıların hiç bir önemi kalmıyor.

Birinci maddeyle bağlantılı olarak, zaten o anda dünyevi bilinciniz zaten birer “rüya” olarak kalmış durumda. Daha açıkçası, o huzur duygusunun yanında herşey ama herşey önemsiz.
4. “Ben” Duygusunun Kaybolması ve “O”

İşte tüm bu uyanma, aşk ve arınmışlık duyguları içinde başka bir gerçeklik seviyesinde olduğumun farkındaydım. Bu noktada “benlik” duygusu da kaybolmuş, yerine bir “O” gelmişti.  Sanki “ben” hiç olmamıştım, aslında hep O’na aittim ve şimdi tekrar O’na geri dönmüştüm.  Ancak henüz O’nun ne olduğunu anlayamamıştım.

Belirli bir süre sonra O’nu yukarıda büyük ve çok güçlü bir ışık hüzmesi olarak görmeye başladım. Rengi altın sarısı ile beyaz arasındaydı. O anda onun çok güzel olduğunu, herşeyi bildiğini ve O’ndan başka bir şey olmadığını “bildim.”

Işık hüzmesine baktığım anda O’nun dünyada Allah dediğimiz varlık olduğunu “bildim”. Fakat bitmedi, O’nun varlığının yanında (göreceli daha küçük biçimde) bir ışık daha gördüm ve O’nun da dünyada Muhammed olarak bildiğimiz varlık olduğunu “bildim.”

Bir süre ışık hüzmesine derin aşk, huzur duygusuyla baktıktan sonra, bir anda deneyimin başlangıcındaki hissin tam tersi meydana geldi. Benliğim bir anda çekilerek, büyük bir hızla bedenimle tekrar bütünleşti. Bu öyle bir hızla oldu ki, yattığım çekyattan sıçrayarak kalktım.
Araştırma Süreci

NDE deneyiminden sonra birkaç dakika kadar kendime gelemedim. Hala biraz önce yaşadığım algı-ötesi deneyimin etkisindeydim. Bu “güzel” deneyimimi uzun yıllar kimseyle paylaşmadım.

O yaz akşamı bana ne olduğunu düşünmediğim bir gün bile yoktu. Ne var ki, o dönemde internet çok yaygınlaşmadığı için nasıl araştıracağımı bilmiyordum. Aslında neyi araştırmam gerektiğini bile bilmiyordum. Bu bir astral beden seyahati miydi yoksa bilincimin bir oyunu muydu?

2009 yılında bir süreliğine unuttuğum bu deneyimi tekrar araştırmak için kolları sıvadım. Fakat nereden başlamalıydım? İnternet, cevabı bulmak için doğru bir platform olabilidi. Bu yüzden Google’den, yaşadığım deneyimin en güçlü hissi olan “aşk” ve “huzur” ile arama yapmaya başladım.

Yerli kaynakları unutun, olsa olsa bununla ilgili yabancı kaynaklar olabilirdi. Bunun için Google’dan “deep feeling love”,  “strange experience”  kelimeleri ile yaptığım aramanın ilk sonuçlarında cevabı buldum. Yaşadığım deneyim bir  Near Death Experince / Ölüme Yakın Deneyim’di.

NDE yaşamış kişilerin anlattıklarını okudukça gözlerime inanamadım. Herkes aynı şeyleri anlatıyor, hatta anlatırken bile aynı kelimeleri kullanıyordu. Kendi deneyimimden dolayı sanki kişinin bir sonraki paragfta ne yazacağını bile tahmin ediyordum.

Yıllarca en yakın ihtimalin “Astral Beden Seyahati” olduğunu sandığım deneyimim bir ölüm ötesi deneyimdi. Şaşırmıştım, heyecanlanmıştım.

NDE yaşayan insanlar hastenede kalbi bir süreliğine duranlar, üzerine yıldırım düştükten sonra bir süre bilincini kaybedip tekrar hayata döndürülenler vardı. Kısacası herkesin ortak noktası ölüme yaklaşmış olmasıydı.

Yazının sonundaki dış bağlantıları ziyaret etmenizi ve diğer NDE yaşayan kişilerin deneyimlerinizi okumanızı öneririm.


1. Near Death Experience Research Foundation - https://www.nderf.org/
2. Near-Death Experiences and the Afterlife - https://www.near-death.com/
3. IANDS - iands.org/nde-stories.html