Ölüm Bir Ceza Değil Varoluşturİsminiz (isteğe bağlı): Elvin
Deneyim tarihiniz: Aralık 2009
Deneyimi yaşadığınız zamanki yaşınız: 32
Deneyimin yaşandığı şehir: İstanbul
Cinsiyetiniz: Kadın
Mesleğiniz: Yönetim Danışmanlığı

Deneyimi tetikleyen duygusal ve/veya fiziksel nedenleri yazınız.

O dönemde babam ve geçmişte çok sevdiğim biri kanserdi; amcamı da yakın zaman evvel yine kanserden kaybetmiştim ve onları bir daha asla göremeyecek olma fikriyle barışamıyordum. Bu nedenle Meleklerle ilgili 6 haftalık kapalı bir gruba verilen (re iki inisiasyonu almış kişiler) bir eğitime katıldım. Sıra Azrail ile tanışmaya ve onu doğru anlayarak iletişime geçmeye geldiğinde ölüm korkum ağır bastı ve meditasyonu yapamadım. Ölüm ile de ilk o gün tanıştım.

Lütfen yaşadığınız deneyimi başlangıcından ve sonuna kadar olabilecek en içten ve detaylı şekilde aktarınız. Ne kadar uzun anlatırsanız o kadar bize yardımcı olacaksınız.
Deneyim sırasında ışık gördünüz mü? Hangi duyguları yaşadınız? Tasvir edebilir misiniz?

Rüyamda yatağıma uzanmış ölümden ne kadar korktuğumu düşünürken Azrail yanıma gelip alnıma yavaşça dokundu… ‘Ölümü önce anlaman lazım…’ dedi.

Bir anda gözümdeki ışık sönmeye, etrafımda olanları karanlık bir perdenin arkasından bakar gibi görmeye başladım. An ve an ruhumun bedenimden çekildiğini hissettim… Ve kendimi yıldızlı bir gökyüzünde buldum. Garipti… Bir boşlukta gibiydim, daha çok aslında bir hiçlikti…

Ne cismim vardı ne de varlığım… hiçliğin içinde önce panikledim, ne yapmam gerektiğini bilemedim. Sonraları hiçlik duygusu huzur vermeye başladı, hiçliğin içinde var olmanın bir bedenle var olduğunu zannetmekten ne kadar uzak ve güzel olduğunu tatmaya başladım.

‘Ölüm bir ceza veya yok oluş değil, var oluştur…’

Tam o sırada gökyüzünde bir mavi parlama oldu ve Mikail bana vakit gelmedi dedi. Tanrı’nın bana ikinci bir şans lütfettiğini söyledi. Koparıldığım düşe geri dönme sevinci tüm benliğimi sararken ete kemiğe bürünmeye başladım.

Deneyim sırasında bir tünelden geçtiniz mi?

Hayır.

Deneyim sırasında kendiniz hakkında önemli bir mesaj aldınız mı?

Evet, hayattaki amacımı gördüm. Bu amaç ciddi bir sebat ve sessizlik yemini gerektirdi ama artık yolumu bulduğum için huzurluyum.

Deneyim sırasında Dünya hakkında önemli bir mesaj aldınız mı?

Yaşarken de ölmek ve tekrar tekrar doğmak mümkündür; ancak bunun için sevgiyle köklenmek esastır.

Deneyim sırasında hayatınızı film şeridi gibi gördünüz mü? Tasvir edebilir misiniz?

Hayır.

Bu deneyimi yaşamamış olanlara iletmek isteyeceğiniz önemli bir mesaj, duygu aktarımı veya öneri var mı? Sizce ölüme yakın deneyimler önemli bir mesaj içeriyor mu insanlık için? Lütfen detaylı yazınız.

Ölüm bir son değil, hakikat yolunda bir sonraki adıma başlangıçtır; ondan korkmak da onu çağırmak da hakikatle bağdaşmamaktadır. Tüm sınavları ve çileleriyle birlikte hayal dünyası addettiğimiz hayatın da çok derin bir anlamı ve deneyimlerimizin ortak paylaştığımız üst bilince sonsuz bir katkısı (ve şifa gücü) vardır. Hepimiz değerli ve anlamlı, hepimiz biriz. Bir olana Aşk ile bağlanarak, sevgiyi, inancı ve umudu yeşerterek yaşamak, hep negatif yönleriyle korku sarmalına çevrilmiş dünyada göz ardı ettiğimiz sonsuz bir lütuftur.