O Noktada Var Olmak ve Yok Olmak Aynı Şey Sanki

Deneyim tarihiniz: 2010

Deneyimi yaşadığınız zamanki yaşınız: 21

Deneyimin yaşandığı şehir: İstanbul

Cinsiyetiniz: Kadın

Mesleğiniz: Endüstri Mühendisi

Deneyimi tetikleyen duygusal ve/veya fiziksel nedenleri yazınız.

Ameliyat sırasında verilen narkoz

Lütfen yaşadığınız deneyimi başlangıcından ve sonuna kadar olabilecek en içten ve detaylı şekilde aktarınız. Ne kadar uzun anlatırsanız o kadar bize yardımcı olacaksınız.

2010 yılında küçük bir operasyon geçirmem gerekti. Operasyon bitti, evimde dinlemeye çekildim. 3 ya da 4 gün sonra yatağımda uzanırken bir anı hatırlıyor gibi oldum. Bu anıda ben operasyonun yapıldığı odadaydım başımda doktor ve hemşireler vardı. Resmen kendi ameliyatımda gözlemci olarak bulunuyordum. Bu anı da odayı gözlemleyen bene “BEN” diyelim.  “BEN,” insan ben gibi duygulara sahip değildi. Üzülmüyordu, sevinmiyordu. Gözlemlediği şeyle ilgili bir yargısı, dolayısıyla da bir duygusu yoktu. Sadece olanı olduğu gibi kabul etmişti.

Orada bana yapılanlar “BEN” için iyi ya da kötü değildi. Bir oluş biçimiydi. “BEN” kabulleniş ve sevgi karışımı bir şeydi. “BEN’in” şahit olduğu anıyı hatırlayan “insan” olan ben yatakta ağlamaya başladım. O görüntü de yaşadığım operasyon ve hareketsiz, bana yapılacaklara hiç müdahalesiz yatıyor oluşum beni duygulandırdı. Kendime, cansız duran bedenime acıdım. Tabii ki böyle bir şeyi izlemiş ve biliyor olmak ta beni şok etti.

Deneyim sırasında ışık gördünüz mü?Hangi duyguları yaşadınız? Tasvir edebilir misiniz?

Işık görmedim. Sadece ameliyat sahnesini izledim. Kabulleniş, yargısızlık, duygusuzluk ve sevgi.

Deneyim sırasında kendiniz hakkında önemli bir mesaj aldınız mı?

Bana öğrettiği şey yaşadığımız dünyaya ait görünen illüzyon bir parçam olduğu ( beden) ama sadece bu parçadan ibaretmişçesine davranamayacağım.

Deneyim sırasında Dünya hakkında önemli bir mesaj aldınız mı?

Bana Dünya’da yaşanan, Dünya’ya uygun ve oraya ait izlenimi verdi. Daha farklı bir gerçeklikte daha farklı olurduk.

Bu deneyimi yaşamamış olanlara iletmek isteyeceğiniz önemli bir mesaj, duygu aktarımı veya öneri var mı? Sizce ölüme yakın deneyimler önemli bir mesaj içeriyor mu insanlık için? Lütfen detaylı yazınız.

Düşüncelerimizle oluşturduğumuz yargıların, bunların sonucu oluşan duyguların hepsi bu Dünya’ya ait. Özümüzde sevgi ve kabullenişe dayalı bir yapı var. O noktada var olmak ve yok olmak aynı şey sanki. Varsın, bir gözlemcisin ama yoksun da. Kendimizin şu anki algılarımızın ötesinde olduğumuza inanıyorum.