Geri Dön. Daha Şarkı Söyleyip Dans Etmen Gerek

İsminiz (isteğe bağlı): Biz ona Ayşe diyelim, bir sene önce huzura kavuştu Benimle paylaştığı deneyimi bana anlattığı şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.

Deneyim tarihi: 2008

Deneyimin yaşandığı şehir: Aydın

Cinsiyetiniz: Kadın

Mesleğiniz: Polis

Deneyimi tetikleyen duygusal ve/veya fiziksel nedenleri yazınız.

Kalp krizi

Lütfen yaşadığınız deneyimi başlangıcından ve sonuna kadar olabilecek en içten ve detaylı şekilde aktarınız:

Çok yoğun bir iş gününün sonlarına doğru Ayşe birden yere yığılıyor. Etrafındaki iş arkadaşlarının bağrışmalarını duyarken derin bir uykuya dalıyor. Arada çok derinden “daha değil” diye bir ses duyuyor. Sonra hafiflediğini ve içinden bir şeyin süzülerek ayrıldığını anlatıyor. Odadakileri telaş içerisinde bırakıp bir balon gibi havada süzüldüğünü ve onlara yukardan gülümsediğini ama kimsenin onu görmediğini, onların çaresizliklerinin çok komik göründüğünü söylüyor.

Sonra “daha değil” sesi daha net duyulmaya başlıyor ve sesi takip ediyor. Bitmeyecek gibi görünen tünelin sonundaki ışık onu ümitlendiriyor ve o kadın sesi. Tanıdık gelen bu ses kime ait diye düşünürken gözlerini kamaştıran ışıkla karşılaşıyor. Sesi takip ediyor ve kocaman bir kapı görüyor altın rengi.

Ses hemen o kapının ardında ve “daha değil… daha değil…” diye sürekli ona konuşuyor. Ayşe kapıyı yumrukluyor “aç, içeri al beni, kimsin sesin çok tanıdık!” diye yalvarıyor. O ses yine “daha değil çok erken, dönmen gerek” diye Ayşe’yi dünyaya geri göndermeye çalışıyor. Ayşe “kim olduğunu söylersen gideceğim.” deyince kapı aralanıyor. Babaannesini seçiyor o parlak ışıklar arasında. “Rahat mısın?” diye soruyor babaannesine. Babaannesi rahat ve huzurlu olduğunu ve Ayşe’in geri gitmesi gerektiğini söylüyor. “Daha şarkı söyleyip dans etmen gerek.” diyor babaannesi. Bu çirkin sesle mi diyor Ayşe. “Git ve şarkı söyle” diyor ses ve kapıyı kapatıyor.

O sırada Ayşe göğsünde bir ağrı ve baskı hissediyor. Hastanede gözlerini açarken “şarkı söyle şarkı söyle” diye mırıldanıyormuş yakınlarının dediğine göre. 4-5 dakika içerisinde hemen müdahale etmişler, kalp masajı yapılmış ve hemen hastaneye götürmüşler. Daha sonra kalp ameliyatı, yoğun bakım ve 2,5 ay hastanede yattıktan sonra taburcu oluyor. Hastanede tanıştığı bir bayana yaşadıklarını anlatıyor. O bayan sanat müziği korosundaymış, Ayşe de onlara katılıyor daha sonra. Koro ile birlikte katıldığı konserlerde solo şarkı bile söylüyor. Sesi sandığı kadar kötü değilmiş :=)

Deneyim sırasında Dünya hakkında önemli bir mesaj aldınız veya çıkarımda bulundunuz mu?

Ayşe bana şunları söylemişti yaşadıklarını anlatırken: “hayatı ciddiye alma ve yapmak istediklerini erteleme.” Kendisiyle babamın diyalizi sırasında hastanede tanıştım. Biz yeni başlamıştık ve benim yüzümde endişe vardı. Oradaki çoğu hastada vardı bu ifade, ama Ayşe farklıydı. Işıl ışıldı. Onun o halini gören onun için üzülürdü ama o neşeliydi. 30 kişinin içinde pırıl pırıl parlayan bir Ayşe… 2013 yılı Mart ayında tanıştım kendisiyle 2014 sonlarında ruhu huzura kavuşmuş…